پوشاک زنانه

پوشاک زنانه

به طور کلی پوشاک و توجه به آن قدمتی دیرینه دارد که اگر بخواهیم به تمامی جنبه آن بپردازیم باید مقالات متعددی به نگارش در آید. تن پوش ایرانی فارق از اینکه برای چه جنسیتی ساخته می شود در ابتدا تنها برای ایجاد پوشش بوده است، اما با گذر زمان و جان گرفتن فرهنگ ایرانی این تن پوش ها رنگ و لعاب فرهنگی گرفتند، به طوری که در هر شهری که پا می گذارید شاهد تنوع در پوشاک زنانه و مردانه هستید.

تن پوش ها به مانند ارکان دیگر فرهنگی دارای وسعت و گسترده ای از تنوع هستند که شانه به شانه به مردمان امروز رسیده است.  شما نمی توانید طراحی و دوخت هر یک از شهرهای ایران را به یکدیگر مرتبط کنید، چراکه هر کدام پیشینه ای تاریخی داشته و هر کدام بیانگر نظام سازمان یافته ای از سنت و مدرنیته هستند.

در گذشته چیزی به عنوان کارگاه های خیاطی و آموزشگاه های طراحی و دوخت وجود نداشت و آنچه به عنوان تن پوش متداول شناخته می شد، زاده ذوق و هنر مردمان بود و بس.  از این روست که شهرهای مختلف این مرز و بوم نمایانگر تنوع در طراحی پوشاک هستند، چراکه سلیقه های متنوع پشت آن ها مستتر است.

بد نیست بدانید که پشت تمامی این طراحی ها علائم فرهنگی و هنری نهفته است که زائیده عقاید، باور ها، رسم و رسوم ها و همچنین رفتار های اجتماعی و فرهنگی هر جامعه است.  بی راه نیست اگر بگوییم که این بعد و جنبه فرهنگی توانسته به ساخت هویت بخش های مختلف این سرزمین کمک کند.

سخن کوتاه کنیم و نگاهی به سیر تحول پوشاک زنانه در ایران بیندازیم:

پوشاک زنانه از دیروز تا امروز

اگر بخواهیم سیر تحول و رشد در صنعت پوشاک زنانه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم باید بیان کنیم که در شهر های بزرگی که سرعت رشد مدرنیته بیشتر بوده است، شاهد تغییر و تحوالات چشمگیری بوده ایم. شهرهایی مانند تهران، تبریز، شیراز و اصفهان به دلیل ویژگی توریستی در سال های اخیر با تغییرات اساسی در زمینه پوشاک بانوان مواجه بوده اند.

از همه بیشتر این تهران بوده است که زادگاه تغییرات و تحولات بوده و اگر بگوییم که تغییرات دیگر شهرها در این زمینه نشات گرفته از تهران است بی راه نباشد.  پایتخت نشینان به دلایل فرهنگی و جغرافیایی بیشتر در معرض تحولات مدرنیته قرار گرفته اند و حالا به قطب آن مبدل شده اند.

اما هنوز هستند شهرهایی که پوشاک بانوان خود را به رسوم دیرینه پیوند زده اند و کوچکترین تغییراتی در آن نمی توان یافت. البته که این از غنای فرهنگی آن خاک بر می آید که نخاسته با موج مدرنیته پیش رود.

اما امروزه بیش از هر دوره دیگری شاهد تاثیر واژه مد بر پوشاک بانوان هستیم.  آنچه امروز مورد استقبال قرار می گیرد، برای سال آینده نمی تواند همان شکوه را داشته باشد، از طرفی برخی پوشش ها و طراحی ها از سالیان گذشته با جانی دوباره در پوشاک حال حاضر دیده می شوند که خود جای شعف دارد.  بنابراین نیاز است بدانیم آیا می توان از هر مد و استایلی پیروی کرد؟

باید و نباید های پیروی از مد در پوشاک زنانه

اینکه در هر برهه ای از زمان چه چیزی مد می شود و چگونه می توان آن را انتخاب کرد بیشتر جنبه سلیقه ای دارد.  اما برخی دیوانه وار از این جریان پیروی کرده و تن خود را در معرض تغییرات ریز و درشت آن قرار می دهند.  قطعا که این پیروی بی چون و چرا به نفع ما و به نفع فرهنگ غنی ایرانی نیست.

اینکه چطور می توان انتخابی مناسب و آگاهانه داشت نیازمند بلوغ اجتماعی و فرهنگی است.  اگر بخواهیم بیشتر در این باب صحبت کنیم باید بگوییم که پیروی از هر جریان مدرنیسم در حوزه پوشاک نمی تواند به سود ما باشد.  جریان مد به قدری سریع و غیر قابل پیش بینی است که اگر بخواهید با آن هم مسیر شوید باید علاوه بر هزینه بسیار از فرهنگ و ملازمات اجتماعی عبور کنید.

به خاطر داشته باشید پوشاک زنانه وقتی در عین سادگی، شیک و با اصالت دیده می شوند گزینه هایی بهتری خواهند بود، چراکه ما ابتدا با آنچه بر تن می کنیم خود را شناسانده و معرفی خواهیم کرد.  بنابراین انتخاب نوع پوشاک در اینکه چطور به نظر می رسیم بسیار تاثر گذار است.

انتخاب رنگ های شاد و طراحی های به روز بد نیست، اما افراط در دیده شدن می تواند آسیب زننده به خود و به فرهنگ باشد. بنابراین بهتر است در خلال توجه به مد از طرح های ساده استفاده کنید.

چطور یک سبک خاص را انتخاب کنید

قطعا می دانید پوشاکی با طراح های عجیب و غریب مد می شوند، عمر طولانی ای ندارند. شاید هر فصل شاهد تولید پوشاکی باشیم که پس از پایان فصل دیگر به روز و جذاب به نظر نرسند.  بنابراین با انتخاب های اشتباه علاوه بر هدر دادن وقت و هزینه به سبک منحصر به فرد خود دست نخواهید یافت.  پوشاکی که با طراحی های خاص و ساده عرضه می شوند، انتخاب های بهتری خواهند بود.  این دست پوشاک گرچه از مد پیروی می کنند، اما می توانند به انتخاب های آینده ما نیز بدل شوند.

شما می توانید با یک استایل شیک نسخه منحصر به فرد خود باشید.  یک ورژن جدید که شبیه دیگر افراد نیست، اما زیبایی و خیره کننده بسیاری دارد.  برای انتخاب این استایل لازم است به چند نکته توجه کنید:

ارزان نخرید: خرید پوشاک ارزان گرچه مقرون به صرفه به نظر می رسد، اما باعث می شود برای مدت کوتاهی بتوانید از آن استفاده کنید. پس بهتر است سرمایه گذاری بهتری داشته باشید. از پوشاک گران و البته با کیفیت استفاده کنید تا کمد لباس هایتان انتخاب های بیشتری در اختیارتان قرار دهد. این ضرب المثل را هرگز  فراموش نکنید:«  شما آنقدر پولدار نیستید که جنس ارزان بخرید »

به تنوع رنگ ها دقت کنید: برخی می پندارند شیک پوشی تنها در انتخاب رنگ های تیره خلاصه می شود. گرچه داشتن لباس و مانتو های مشکی، خاکستری و یا کرم لازم و ضروری است، اما این بدان معنا نیست که شما از رنگ های تکراری استفاده کنید.  متناسب با هر فصل می توانید از رنگ های متنوع و شاد بهره مند باشید.  برای مثال؛ پوشاک بهاره، پوشاک تابستانه و یا پاییزه پر از رنگ های شادی است که می توانید استایل های جذابی با آن ها تجربه کنید.

به جنس و مرغوبیت کالا توجه کنید: در واقع توجه به این المان مستلزم پرداخت هزینه بیشتر خواهد بود.  از  جسن پارچه ای استفاده کنید که در وهله اول به آن حساسیت نداشته باشید و در گام بعدی با کیفیت و مرغوب باشد. برخی پارچه ها طوری هستند که با یکبار پوشدن لباس شاهد چروک و از شکل افتادن آن ها هستید. پیشنهاد می کنیم اصلا سمت این دست پارچه ها نروید.  تلاش کنید پارچه هایی را انتخاب کنید که تار و پودی مستحکم داشته باشند تا در طول روز نگران چروک شدن آن باشید.

یک طراحی ساده بهتر از یک طراحی شلوغ است: بارها در درباره نوع طراحی و دوخت پوشاک زنانه صحبت کرده ایم.  بهتر است از طراحی های ساده ولی چشم نواز استفاده کنید.  آویزان بودن چندین بند و تکه تکه بودن پارچه ها هیچ جذابیتی ایجاد نخواهد کرد.  سعی کنید در انتخاب این دست مدل ها جانب اعتدال را رعایت کنید.

یک خرید آگاهانه داشته باشید: برای خرید لباس زنانه می توانید به خرید اینترنتی لباس زنانه اقدام کنید. خوبی این نوع خرید امکان مقایسه قیمت ها و مدل های بی نهایت است. اکنون که سایت های فروش پوشاک زنانه بسیار شده است که می توانید انتخاب های بیشتری داشته باشید و در عین حال اخبار مد و پوشاک را نیز دنبال کنید.

در حال حاضر توجه به زمان و هدر ندادن آن مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین می توانید به راحتی با مراجعه به سایت خرید پوشاک زنانه بهترین پوشاک با مناسب ترین قیمت را داشته بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =